Språkval

PRESSMEDDELANDE

Publicerad 2010-08-12

Kopparberg Mineral AB och Gold Ore Inc. tecknar avsiktsförklaring om att bilda nytt prospekteringsbolag

Kopparberg Mineral AB och Gold Ore Inc. har tecknat en avsiktsförklaring om att bilda ett prospekteringsbolag med fokus på att i Skelleftefältet lokalisera och utveckla mineralförekomster till brytvärda malmer. Kopparberg Mineral AB kommer att vara operatör av det nya bolaget.

 

Kopparberg Mineral AB (Kopparberg Mineral) och Gold Ore Inc. (Gold Ore) som äger och driver Björkdalsgruvan, har tecknat en avsiktsförklaring om att bilda ett till lika dela ägt prospekteringsbolag med fokus på att lokalisera nya förekomster i Skelleftefältet samt att vidareförädla dessa och nu kontrollerade förekomster till brytvärda malmer.

Kopparberg Mineral kommer att till det nya Bolaget föra över det omfattande prospekteringsmaterial för Skelleftefältet som förvärvades i samband med köpet av Lundin Mining Exploration (bl.a. en modern geofysiska flygmätning över Skelleftefältet) samt ett antal lokaliserade mineraliseringar av vilka Eva-förekomsten med zink, guld och koppar bedöms ha störst potential att kunna utvecklas till en brytvärd malm.

Gold Ore kommer att bidra med zink-bly-kopparförekomsten Norra Norrliden för vilken bearbetningskoncession beviljats, samt resultatet av omfattande geokemiska provtagningar inom Skelleftefältet som man övertog vid förvärvet av Björkdalsgruvan.

Genom att sammanföra Gold Ores och Kopparberg Minerals tillgångar i Skelleftefältet i ett gemensamt ägt bolaget får detta två långt framskridna projekt samt ett mycket omfattande prospekteringsmaterial med resultaten av tidigare prospekteringsinvesteringar av kompetenta och erfarna prospekteringsbolag.

Kopparberg Minerals flygmätning identifierade Storlidengruvan och Gold Ores geokemiska provtagning ledde till upptäckten av Björkdalsgruvan. Kombinationen av de två undersökningarna kommer att stärka möjligheten att finna nya lönsamma gruvor.

Ett nytt gemensamt ägt Bolag kommer att kunna kombinera Gold Ores kunskaper om gruvdrift och Kopparberg Minerals erfarenheter om prospektering. Bolaget får även genom Gold Ores Inc. en internationell exponering kombinerat med Kopparberg Minerals AB lokala anknytning.

"Denna affär är ytterligare ett led i arbetet med att synliggöra de dolda värden som förvärvet av Lundin Mining Exploration AB gav.", säger Thomas Lundgren, VD Kopparberg Mineral AB.


För ytterligare information kontakta:

Thomas Lundgren, VD
Tfn: 070-397 25 24
E-post: thomas.lundgren@kopparbergmineral.se


Kopparberg Mineral AB är ett mineralprospekteringsbolag. Bolagets långsiktiga strategiska målsättning är att skapa ett betydande mineralbolag genom investeringar i prospektering. Kopparberg Mineral har beviljats totalt 55 undersökningstillstånd om cirka 35 100 hektar. Kopparberg Mineral är huvudägare och operatör av Nordic Iron Ore AB.




Webbdesign: Presens.nu